Hatha jóga a Pránájáma

„Je jedno, zda jste mladí, ve středním nebo pokročilejším věku, dokonce i když jste nemocní nebo slabí, každý může začít s praxí jógy.“
Hatha-jóga-pradipika, I,64

Hatha-Jóga

Jóga nám nabízí možnost lépe poznat své tělo, více porozumět dechu a mysli a být v kontaktu sami se sebou. Původním smyslem jógy v Indii byla cesta, jak dosáhnout vnitřního klidu a seberealizace.

V mých kurzech se naučíte dělat Asány (polohy v Józe) jemně a harmonicky. Za poměrně krátkou dobu pravidelného cvičení můžete vnímat tělo uvolněněji, silněji a zároveň pohyblivěji. Můžete tělo lépe ovládat a budete také vnímavější vůci svému okoli.

Nepotřebujete žádné zvláštní schopnosti, můžete jen tak začít. Pozitivní zkušenosti, které získáte při cvičení, se projeví také v běžném životě.
S Jógou můžeme vylepšit naše zdraví a snížit stres, dosáhnout pohody. Otevře se nám cesta, jak si užít naše vnitřní kvality jako je klid, radost, síla a mír.

Výuka probíhá v češtině a/nebo v angličtině, dle potřeby ůčastníků.

Pránájáma

„Když se pohybuje dech, pohybují se i myšlenky. Když dech odpočívá, i myšlenky jsou v klidu. Jogín vyhledává klidnou mysl, a proto potřebuje zklidnit i dech.“
Hatha-jóga-pradipika, II,2

Užitečná součást klasické Hatha-jóga tradice jsou dechové cviky. Všichni dýcháme, v každém okamžiku našeho života, ale většinou si toho vůbec nejsme vědomi. Dýchání je ale daleko víc než jen fyzický proces výměny vzduchu. Způsob dýchání ovlivňuje náš pocit pohody, schopnost se soustředit a zbavit se stresu a spojuje nás s okolím.

Pránájáma nabízí na jedné straně možnost pozorování přirozeného proudu dechu, možnost lepšího chápání dechu a jeho uvolnění, a zároveň si můžeme uvědomit a měnit vlastní zvykové vzory při dýchání. Na druhou stranu se naučíme jemně vést a proměnit dech tak, že se může zklidnit, prohloubit a prodloužit. Tímto zbůsobem se dá ovlivnit i vnítřní stav, protože s klidným dýcháním se i mysl uvolňuje a vyjasňuje.

Tudíž věnuji vždy malou část hodin pránájámě a meditacím.

Den v týdnu

Hodina

Místo

Pondělí 9:30 – 11:00 Rodinné Centrum Letná, Janovského 24, Praha 7
Pondělí 18:15 – 19:45
Pondělí 20:00 – 21:30
Úterý 18:15 – 19:45
Úterý 20:00 – 21:30
Čtvrtek 18:15 – 19:45
Čtvrtek 20:00 – 21:30

Den v týdnu

Hodina

Místo

Úterý 10:00 – 11:30 studio ELEMENT, Opletalova 27 (ve dvoře), 110 00 Praha 1

Roční skupina Pránájámy

Skupina pránájámy je speciální nabídkou pro všechny, kteří praktikují jógu už déle nebo se už zúčastnili loňské skupiny a kteří mají zájem prohloubit si zkušenosti s dechem.
Věnujeme se „prakrita pránájámě“, což znamená, že budeme zkoumat a uvolňovat přirozený dech a tímto vyvineme větší citlivost pro všechny respirační procesy.
Na tomto základě se naučíme i „vaikrita pránájámu“ u které se přirozené dýchání cíleně a citlivě promění. Těmito cviky zintenzivňujeme i zkušenosti s meditací, protože dech, který jemně a volně proudí zbůsobuje i klidný a zároveň jasný vnitřní stav. Takhle můžeme sami sebe a svůj vztah ke světu kolem nás hlouběji pochopit, je to podpora pro každodenní život.

Kromně asán (jógové cviky), práce s dechem a meditace je i úvod do filozofie a tradice jógy součástí kurzu.

Malá pravidelná samostatná praxe doma je pro celý kurz poměrně důležitá.

Roční skupina začíná víkendem v září a končí víkendem v červnu.
Obsahem je osm dalších měsíčních třihodinových setkání až do léta.
Lektoři: Katrin Köhler a Steffen Böhme. Steffen je učitel jógy z Německa a ůčastní se také už mnoho let dalšího vzdělávání „Pránájáma a meditace“ u Dr Shrikrishna.
Další informace, termíny a cena e-mailem nebo telefonicky +420 603 360 554.