Hatha jóga a Pránájáma

„Je jedno, zda jste mladí, ve středním nebo pokročilejším věku, dokonce i když jste nemocní nebo slabí, každý může začít s praxí jógy.“
Hatha-jóga-pradipika, I,64

Hatha-Jóga

Jóga nám nabízí možnost lépe poznat své tělo, více porozumět dechu a mysli a být v kontaktu sami se sebou. Původním smyslem jógy v Indii byla cesta, jak dosáhnout vnitřního klidu a seberealizace.

V mých kurzech se naučíte dělat Asány (polohy v Józe) jemně a harmonicky. Za poměrně krátkou dobu pravidelného cvičení můžete vnímat tělo uvolněněji, silněji a zároveň pohyblivěji. Můžete tělo lépe ovládat a budete také vnímavější vůci svému okoli.

Nepotřebujete žádné zvláštní schopnosti, můžete jen tak začít. Pozitivní zkušenosti, které získáte při cvičení, se projeví také v běžném životě.
S Jógou můžeme vylepšit naše zdraví a snížit stres, dosáhnout pohody. Otevře se nám cesta, jak si užít naše vnitřní kvality jako je klid, radost, síla a mír.

Výuka probíhá v češtině a/nebo v angličtině, dle potřeby ůčastníků.

Pránájáma

„Když se pohybuje dech, pohybují se i myšlenky. Když dech odpočívá, i myšlenky jsou v klidu. Jogín vyhledává klidnou mysl, a proto potřebuje zklidnit i dech.“
Hatha-jóga-pradipika, II,2

Užitečná součást klasické Hatha-jóga tradice jsou dechové cviky. Všichni dýcháme, v každém okamžiku našeho života, ale většinou si toho vůbec nejsme vědomi. Dýchání je ale daleko víc než jen fyzický proces výměny vzduchu. Způsob dýchání ovlivňuje náš pocit pohody, schopnost se soustředit a zbavit se stresu a spojuje nás s okolím.

Pránájáma nabízí na jedné straně možnost pozorování přirozeného proudu dechu, možnost lepšího chápání dechu a jeho uvolnění, a zároveň si můžeme uvědomit a měnit vlastní zvykové vzory při dýchání. Na druhou stranu se naučíme jemně vést a proměnit dech tak, že se může zklidnit, prohloubit a prodloužit. Tímto zbůsobem se dá ovlivnit i vnítřní stav, protože s klidným dýcháním se i mysl uvolňuje a vyjasňuje.

Tudíž věnuji vždy malou část hodin pránájámě a meditacím.

Den v týdnu

Hodina

Místo

Pondělí 9:30 – 11:00 Rodinné Centrum Letná, Janovského 24, Praha 7
Pondělí 18:15 – 19:45
Pondělí 20:00 – 21:30
Čtvrtek 18:15 – 19:45
Čtvrtek 20:00 – 21:30

Den v týdnu

Hodina

Místo

Úterý 10:00 – 11:30 studio ELEMENT, Opletalova 27 (ve dvoře), 110 00 Praha 1
Úterý 18:15 – 19:45
Úterý 20:00 – 21:30

Celodenní workshopy Jógy a Pránájámy 2018/19 ke konceptu pěti kóš v józe „Od hmoty k blaženosti“

Koncept „pancha kosha“, neboli pět plášťů, který vychází z Upanišad, představuje pojem, že člověk je daleko víc než jen jeho tělo a emoce. Kóši si můžeme představit jako různě zahalené, jednu přes druhou. Vedou od nejhrubší vrstvy k nejvnitřnější esenci člověka.
Každý workshop se bude věnovat jedné kóše a pomocí cvičení ásan, pránájámy a meditace ji budeme zkoumat a uskutečňovat. Uvidíme, jak jsou provázané a jak se navzájem protínají. To nám nabízí možnost se vyvíjet na jógové cestě tak, abychom mohli lépe pochopit sami sebe i ostatní a abychom se cítili více propojení se světem, ve kterém žijeme.

Cyklus 2018/19 zahrnuje 5 celodenních setkání. Workshopy lze navštěvovat samostatně nebo jako balíček a každý z nich zahrnuje teorie, fyzické či dechové cvičení, relaxaci a meditaci.

  • Workshopy se konají ve Studiu ELEMENT, Opletalova 27 (ve dvoře), Praha 1, vždy od 9.30 – 16.30 h. Cvičí se 2,5 h dopoledne a 2,5 h odpoledne a mezitím je přestávka na oběd.
    Kurzy jsou otevřený pro začátečníky i pokročilé studenty a budou vedený v Češtine i v Angličtině, dle potřeby učastníků.
  • Cena: 950.- Kč za jednotlivý workshop a 4250.- Kč za celý balík.
  • Lektoři: Katrin Köhler a Steffen Böhme. Steffen je lektor z Německa s dlouholetou praxí. Učí na škole Jógy v Drážďanech, také v rámci lektorského vzdělávání.
  • Další informace a přihláška e-mailem nebo telefonicky +420 603 360 554.

Annamaya kosha – 6. října 2018


Tato prvni koša tvoří hmotné tělo a představuje náš materiální aspekt. Fyzické tělo je naše kotva ve vnějším světě a je zároveň nádobou pro všechny ostatní kóši. Dojmy a pocity, které pocházejí z těla, naplňují obvykle dost velkou část naší mysli. Fyzická pohoda nebo bolest výrazně ovlivňuje náš vnitřní stav. Pomocí jógových ásan cvičíme flexibilitu, vytrvalost i relaxaci a takto tvoří zdravé a vitální tělo předpoklad pro dobré fungování všech ostatních kóš.

Pránamaya kosha – 1. prosince 2018


Druhá vrstva je energetické tělo. Životní energie se v józe nazývá „prána“ a v nás se vyjadřuje hlavně přes dech. Prána zajišťuje, že se všechny životní procesy v nás řídí smysluplným způsobem. Tato koša souvisí také úzce s našemi potlačenými emocemi. Pomocí různých fyzických cviků a dýchacích technik můžeme uvolnit bránici a s tím možna i potlačené emoce, dech se prohloubí a přijímáme více prán.

Manomaya kosha – 26. ledna 2019


Třetí kóša zahrnuje část činnosti naší mysli, především tu, která identifikuje smyslové dojmy z vnějšího světa, ale také oblast, v níž se vytvářejí slova, koncepce, myšlenky a obrazy. Vrstva třetí kóši proniká do každé buňky a má aktivační, paralyzující nebo vyrovnávací účinek na celý organismus, v závislosti na tom, co si zrovna myslíme. Pomoci ásan a meditace můžeme pozorovat, jak naše myšlenky vzniknají a zjišťujeme, že máme často svobodu se rozhodovat jak a co myslíme.

Vijnanamaya kosha – 23.brezna 2019


Ctvrtá koša je také součástí mentální aktivity, ale zahrnuje schopnost vytvářet abstraktní myšlenky a pojmy. Tady se nachází vyšší inteligence a intuice. Přátelství, respekt, láska a soucit, zde má své kořeny. Z této košy můžeme pochopit izolační vliv mnoha pojmů, hodnocení nebo výpočtů na naše vnímání. Rozvíjíme přes meditaci kvalitu všímavosti a díky ní můžeme najít hlubší pochopení, které nepochází z mysli, ale ze srdce.

Anandamaya kosha -18. května 2019


Anandamaja koša je posledním závojem, který zakrývá podle jógové filozofie naše nejniternější jádro. Tohoto stavu blaženosti a vnitřní radosti nelze dosáhnout žádnými technikami nebo cvičením, můžeme jen připravit podmínky, aby se uskutečnilo. Podle konceptů kóši je i pátá kóša už v nás. Nemusíme o ni usilovat, potřebujeme ji jen odhalit a cesta k anandě vede přes realizaci všech vrstev ostatních koš.