Hatha jóga a Pránájáma

„Je jedno, zda jste mladí, ve středním nebo pokročilejším věku, dokonce i když jste nemocní nebo slabí, každý může začít s praxí jógy.“
Hatha-jóga-pradipika, I,64

Hatha-Jóga

Jóga nám nabízí možnost lépe poznat své tělo, více porozumět dechu a mysli a být v kontaktu sami se sebou. Původním smyslem jógy v Indii byla cesta, jak dosáhnout vnitřního klidu a seberealizace.

V mých kurzech se naučíte dělat Asány (polohy v Józe) jemně a harmonicky. Za poměrně krátkou dobu pravidelného cvičení můžete vnímat tělo uvolněněji, silněji a zároveň pohyblivěji. Můžete tělo lépe ovládat a budete také vnímavější vůci svému okoli.

Nepotřebujete žádné zvláštní schopnosti, můžete jen tak začít. Pozitivní zkušenosti, které získáte při cvičení, se projeví také v běžném životě.
S Jógou můžeme vylepšit naše zdraví a snížit stres, dosáhnout pohody. Otevře se nám cesta, jak si užít naše vnitřní kvality jako je klid, radost, síla a mír.

Výuka probíhá v češtině a/nebo v angličtině, dle potřeby ůčastníků.

Pránájáma

„Když se pohybuje dech, pohybují se i myšlenky. Když dech odpočívá, i myšlenky jsou v klidu. Jogín vyhledává klidnou mysl, a proto potřebuje zklidnit i dech.“
Hatha-jóga-pradipika, II,2

Užitečná součást klasické Hatha-jóga tradice jsou dechové cviky. Všichni dýcháme, v každém okamžiku našeho života, ale většinou si toho vůbec nejsme vědomi. Dýchání je ale daleko víc než jen fyzický proces výměny vzduchu. Způsob dýchání ovlivňuje náš pocit pohody, schopnost se soustředit a zbavit se stresu a spojuje nás s okolím.

Pránájáma nabízí na jedné straně možnost pozorování přirozeného proudu dechu, možnost lepšího chápání dechu a jeho uvolnění, a zároveň si můžeme uvědomit a měnit vlastní zvykové vzory při dýchání. Na druhou stranu se naučíme jemně vést a proměnit dech tak, že se může zklidnit, prohloubit a prodloužit. Tímto zbůsobem se dá ovlivnit i vnítřní stav, protože s klidným dýcháním se i mysl uvolňuje a vyjasňuje.

Tudíž věnuji vždy malou část hodin pránájámě a meditacím.

Den v týdnu

Hodina

Místo

Pondělí 9:30 – 11:00 Rodinné Centrum Letná, Janovského 24, Praha 7
Pondělí 18:15 – 19:45
Pondělí 20:00 – 21:30
Úterý 18:15 – 19:45
Úterý 20:00 – 21:30
Čtvrtek 18:15 – 19:45
Čtvrtek 20:00 – 21:30

Den v týdnu

Hodina

Místo

Úterý 10:00 – 11:30 studio ELEMENT, Opletalova 27 (ve dvoře), 110 00 Praha 1

  Celodenní workshopy Jógy a Pránájámy „Přátelství s dechem“

  Tento cyklus zahrnuje 5 celodenních setkání.
  Všechny workshopy se zaměrují na uvolnění a prohloubení dechu pomocí ásanach, pránájámu a bandhach a mají v prvé řadě zprostředkovat nebo rozšířit praktické zkušenosti. Podporou dechu v nás můžeme více rozproudit životní energii, zažít hlubší stavy vnitřního klidu a takto rozšířit celé naše bytí. Workshopy lze navštěvovat samostatně nebo jako balíček a každý z nich zahrnuje fyzické či dechové cvičení, relaxaci a meditaci.

  • Workshopy se konají ve Studiu ELEMENT, Opletalova 27 (ve dvoře), Praha 1, vždy od 9.30 – 16.30 h. Cvičí se 2,5 h dopoledne a 2,5 h odpoledne a mezitím je přestávka na oběd.
   Kurzy jsou otevřený pro začátečníky i pokročilé studenty a budou vedený v Češtine i v Angličtině, dle potřeby učastníků.
  • Cena: 950.- Kč za jednotlivý workshop a 4250.- Kč za celý balík.
  • Lektoři: Katrin Köhler a Steffen Böhme. Steffen je lektor z Německa s dlouholetou praxí. Učí na škole Jógy v Drážďanech, také v rámci lektorského vzdělávání.

  23. září 2017: Uvolnění dechu a dechové pauzy – brána k vnitřnímu klidu

  Tento workshop se zaměřuje na základy a anatomii dechu, které zkoumáme v různých ásanach. Rozpoznáme rozdíl mezi prakrita a vaikrita pránájámou, jemně propracujeme prodlužování dechu, budeme pozorovat dechové pauzy a jejich vliv na náš vnitřní stav.

  25. listopadu 2017: Co nás uzemní a zaroveň zevnitř zvedá

  Na tento den bude hlavním předmětem praxe můla bandha. Pozorujeme vlivy kořenového úzávěru na držení těla, v ásanách a na dýchání. Také prozkoumáme můla bandhu v pránajámě a její vliv na naše vnitřní prožívání.

  27. ledna 2018: Rozdmýchat vnitřní oheň

  Třetí workshop cyklu bude věnován praxi uddijana bandhy. Prozkoumáme vliv břišního uzávěru v různých ásanach, na bříšní prostor, bránici a na dýchání. Prožijeme si uddijanu v pránajámě a pozorujeme, jak tato bandha může ovlivnit i náš vnitřní stav.

  24. brezna 2018: Co v nás zachovává prána

  Džalandhara bandha doplňuje praxi všech tří bandh. Opakujeme poslední dvě bandhy, přidáme džalandharu bandhu a sledujeme účinky uzávěru hrdla v různých ásanach. Při tom se věnujeme držení těla, ale i dechu. Také prozkoumáme džalandhara bandhu v pránájámě a její vliv na naši mysl.

  19. května 2018: Co ještě přesahuje tělo a dech

  Když se dostaneme pomocí ásan, pránájámy a bandhy do většího vnitřního klidu můžeme zažít ještě hlubší spojení sami se sebou. Tohle poslední setkání se bude věnovat tomu, jak můžeme rozšířit tento stav tak, aby zahrnoval i ostatní a abychom si mohli ještě více uvědomit propojení mezi vnitřkem a vnějškem. Teorie o brahmavihár a praxe metu nás budou v tomto procesu inspirovat a podporovat.

  • Další informace a přihláška e-mailem nebo telefonicky +420 603 360 554.