Hatha jóga a Pránájáma

„Je jedno, zda jste mladí, ve středním nebo pokročilejším věku, dokonce i když jste nemocní nebo slabí, každý může začít s praxí jógy.“
Hatha-jóga-pradipika, I,64

Hatha-Jóga

Jóga nám nabízí možnost lépe poznat své tělo, více porozumět dechu a mysli a být v kontaktu sami se sebou. Původním smyslem jógy v Indii byla cesta, jak dosáhnout vnitřního klidu a seberealizace.

V mých kurzech se naučíte dělat Asány (polohy v Józe) jemně a harmonicky. Za poměrně krátkou dobu pravidelného cvičení můžete vnímat tělo uvolněněji, silněji a zároveň pohyblivěji. Můžete tělo lépe ovládat a budete také vnímavější vůci svému okoli.

Nepotřebujete žádné zvláštní schopnosti, můžete jen tak začít. Pozitivní zkušenosti, které získáte při cvičení, se projeví také v běžném životě.
S Jógou můžeme vylepšit naše zdraví a snížit stres, dosáhnout pohody. Otevře se nám cesta, jak si užít naše vnitřní kvality jako je klid, radost, síla a mír.

Výuka probíhá v češtině a/nebo v angličtině, dle potřeby ůčastníků.

Pránájáma

„Když se pohybuje dech, pohybují se i myšlenky. Když dech odpočívá, i myšlenky jsou v klidu. Jogín vyhledává klidnou mysl, a proto potřebuje zklidnit i dech.“
Hatha-jóga-pradipika, II,2

Užitečná součást klasické Hatha-jóga tradice jsou dechové cviky. Všichni dýcháme, v každém okamžiku našeho života, ale většinou si toho vůbec nejsme vědomi. Dýchání je ale daleko víc než jen fyzický proces výměny vzduchu. Způsob dýchání ovlivňuje náš pocit pohody, schopnost se soustředit a zbavit se stresu a spojuje nás s okolím.

Pránájáma nabízí na jedné straně možnost pozorování přirozeného proudu dechu, možnost lepšího chápání dechu a jeho uvolnění, a zároveň si můžeme uvědomit a měnit vlastní zvykové vzory při dýchání. Na druhou stranu se naučíme jemně vést a proměnit dech tak, že se může zklidnit, prohloubit a prodloužit. Tímto zbůsobem se dá ovlivnit i vnítřní stav, protože s klidným dýcháním se i mysl uvolňuje a vyjasňuje.

Tudíž věnuji vždy malou část hodin pránájámě a meditacím.

Den v týdnu

Hodina

Místo

Pondělí 9:30 – 11:00 Rodinné Centrum Letná, Janovského 24, Praha 7
Pondělí 18:15 – 19:45
Pondělí 20:00 – 21:30
Středa 19:15 – 20:45

Den v týdnu

Hodina

Místo

Úterý 10:00 – 11:30 Studio ELEMENT, Opletalova 27 (ve dvoře), 110 00 Praha 1
Úterý 18:15 – 19:45
Úterý 20:00 – 21:30
Čtvrtek 18:15 – 19:45
Čtvrtek 20:00 – 21:30

Celodenní workshopy „Moudrost z Katha Upanishad“

Nadčasová filosofie jako podpora pro jógové praxe a každodenní život

Náš každodenní život je většinou naplněn mnoha aktivitami a povinnostmi a naše smysly neustále zpracovávají různé podněty. Těžko pak nacházíme čas a prostor na to, abychom se sami sebe zeptali, co je pro nás v životě opravdu důležité, do čeho chceme vkládat svou energii a co je vlastně pramenem našeho bytí.
Bez spojení s tímto pramenem se ale opakovaně ocitáme ve stavech časového tlaku, stresu, vyčerpání nebo deprese. Pocit štěstí vnímáme jenom občas a na chvilku a připadá nám velice křehký, protože je závislý na vnějších podmínkách, které jsou proměnlivé a které většinou nemůžeme ovlivnit.
Filosofie z Katha Upanishad nám nabízí zcela jiný pohled:
To, co tvoří naše jádro, je nezávislé na všech proměnlivých okolnostech. Kvality jako svoboda, mír, radost a láska jsou součástí našeho bytí, a pokud je objevíme v sobě, můžeme je najít i ve vnějším světě.

V příběhu, který vypráví Katha Upanishad, se chystá mladý hrdina Nachikéta po vážné hádce s otcem přímo do království mrtvých za Jamu, králem smrti. Nachikéta od něj chce naléhavě získat odpověď na otázku smyslu života a dozvědět se, co je po smrti. Velmi hezký a poetický rozhovor vnáší světlo do všech existenciálních otázek.
Každý workshop se bude věnovat jednomu vybranému tématu z Katha Upanishad. Pomocí jógových ásan, pránájámy, práce se smysly a meditace můžeme získat zkušenosti, které přesahují pouze intelektuální pochopení a nabízejí nám možnost vyvíjet se na jógové cestě tak, abychom mohli lépe pochopit sami sebe i ostatní a abychom se cítili více propojeni se světem, ve kterém žijeme.

Cyklus 2019/20 zahrnuje 5 celodenních setkání. Workshopy lze navštěvovat samostatně nebo jako celý balíček a každý z nich zahrnuje teorii, fyzické či dechové cvičení, relaxaci a meditaci.

Kurzy jsou otevřený pro začátečníky i pokročilé studenty a budou vedený v Češtine i v Angličtině, dle potřeby učastníků.

    10. října 2020: Semena Samskár
    28. listopadu 2020: Symbol stromu Ašvata
  • Workshopy se konají ve Studiu ELEMENT, Opletalova 27 (ve dvoře), Praha 1, vždy od 9.30 – 16.30 h. Cvičí se 2,5 h dopoledne a 2,5 h odpoledne a mezitím je přestávka na oběd.
  • Cena: 950.- Kč za workshop.
  • Lektoři: Katrin Köhler a Steffen Böhme. Steffen je lektor z Německa s dlouholetou praxí. Učí na škole Jógy v Drážďanech, také v rámci lektorského vzdělávání.
  • Další informace a přihláška e-mailem nebo telefonicky +420 603 360 554.