Intenzivní kurzy

„Jóga je schopnost zaměřit se výhradně na jeden předmět, jednu otázku nebo na jiný obsah a v tomhle zaměření zůstat bez rozptýlení. Potom se objeví schopnost něco poznat zcela a správě.
Patanžaliho Jóga Sutra, 1, 2-3

null

Intenzivní kurzy obsahují celodenní, víkendoví, nebo celotýdenní cvičení.

Umožní získat hlubší zkušenost s jógou, než jakou nám poskytuje cvičení v pravidelných kurzech. Celkem je daleko více času pracovat na různých polohách, ale také na pozorování těla během a po cvičení, na výměnu zkušeností a na relaxaci. Pro účast nejsou žádné specialní fyzické podmínky.
Po intenzivním kurzu vnímáme účinky jógy, pevnější a zároveň uvolněnější tělo a větší jasnost a trpělivost.
Tyhle zkušenosti si můžeme odnést i do každodenního života.

Aktuálně:

Celodenní workshopy „Moudrost z Katha Upanishad“

Nadčasová filosofie jako podpora pro jógové praxe a každodenní život

Náš každodenní život je většinou naplněn mnoha aktivitami a povinnostmi a naše smysly neustále zpracovávají různé podněty. Těžko pak nacházíme čas a prostor na to, abychom se sami sebe zeptali, co je pro nás v životě opravdu důležité, do čeho chceme vkládat svou energii a co je vlastně pramenem našeho bytí.
Bez spojení s tímto pramenem se ale opakovaně ocitáme ve stavech časového tlaku, stresu, vyčerpání nebo deprese. Pocit štěstí vnímáme jenom občas a na chvilku a připadá nám velice křehký, protože je závislý na vnějších podmínkách, které jsou proměnlivé a které většinou nemůžeme ovlivnit.
Filosofie z Katha Upanishad nám nabízí zcela jiný pohled:
To, co tvoří naše jádro, je nezávislé na všech proměnlivých okolnostech. Kvality jako svoboda, mír, radost a láska jsou součástí našeho bytí, a pokud je objevíme v sobě, můžeme je najít i ve vnějším světě.

Příští termín:
28.listopadu 2020: Symbol stromu Ašvata

V příběhu, který vypráví Katha Upanishad, se chystá mladý hrdina Nachikéta po vážné hádce s otcem přímo do království mrtvých za Jamu, králem smrti. Nachikéta od něj chce naléhavě získat odpověď na otázku smyslu života a dozvědět se, co je po smrti. Velmi hezký a poetický rozhovor vnáší světlo do všech existenciálních otázek.
Každý workshop se bude věnovat jednomu vybranému tématu z Katha Upanishad. Pomocí jógových ásan, pránájámy, práce se smysly a meditace můžeme získat zkušenosti, které přesahují pouze intelektuální pochopení a nabízejí nám možnost vyvíjet se na jógové cestě tak, abychom mohli lépe pochopit sami sebe i ostatní a abychom se cítili více propojeni se světem, ve kterém žijeme.

Kurzy jsou otevřený pro začátečníky i pokročilé studenty a budou vedený v Češtine i v Angličtině, dle potřeby učastníků.

 • Workshopy se konají ve Studiu ELEMENT, Opletalova 27 (ve dvoře), Praha 1, vždy od 9.30 – 16.30 h. Cvičí se 2,5 h dopoledne a 2,5 h odpoledne a mezitím je přestávka na oběd.
 • Cena: 950.- Kč za workshop.
 • Lektoři: Katrin Köhler a Steffen Böhme. Steffen je lektor z Německa s dlouholetou praxí. Učí na škole Jógy v Drážďanech, také v rámci lektorského vzdělávání.

Můžete se přihlásit emailem nebo SMSkou.
 

Intenzivní jógový víkendy „Fara Habřina“

28.-30. května a 24.-26. září 2021

 
null

Během víkendu máme příležitost dopřát si přestávku v obvykle velmi rušném každodenním životě a udělat si čas na sebe samé. V krásném prostředí kompletně zrekonstruované fary Habřiny rodiny Novotných budeme intenzivně cvičit jógu (za příznivého počasí i venku) a máme tak možnost získat mnohem intenzivnější zkušenosti, než v týdenních kurzech.
Můžeme také chodit na procházky, plavat, jíst, odpočívat nebo jen tak být.

Naše jógová praxe obsahuje ásany, dechová cvičení, pránájámu a meditaci a s její pomocí můžeme prozkoumat, jak úzce provázané jsou tělo, dech a mysl a jak se navzájem ovlivňují. Získáme tak zkušenosti, které nás mohou i následně doma podporovat v tom, abychom se neztratili v turbulencích každodenního života a opakovaně se propojovali se skutečným pramenem svého bytí.

 • Lektoři: Katrin Köhler a Steffen Böhme. Steffen je lektor z Německa s dlouholetou praxí. Učí na škole Jógy v Drážďanech, také v rámci lektorského vzdělávání.
 • Víkendový workshop se koná na faře Habřiny, Habřina 52, 411 45 Úštěk. www.farahaber.cz Popis cesty naleznete na webových stránkách.
 • začátek: pátek, v 17 h, konec: neděle cca. 14 h
 • 4x lekce jógy á 2,5 h: pátek 18:30–21:00 h, sobota 9:30–12.00 a 17:30–20:00 h, neděle 9:30–12.00
 • cena: 2700,- Kč (za cvičení a ubytování)

Stravování si organizuje skupina společně. Všichni účastníci přinesou nějakou dobrůtku na vegetariánský bufet
(podle domluvy).

Můžete se přihlásit emailem nebo SMSkou.
 

Letní intenzivní týden jógy 2021 s konceptem „vájy“

Když cvičíme jógu, chodíme, mluvíme nebo pracujeme, potřebujeme k tomu energii. Také všechny vnitřní procesy, jako například trávení jídla, schopnost si něco pamatovat nebo cítit různé emoce, se dějí pouze díky tomu, že na to máme energii. V józe se nazývá prána a reguluje všechny živé procesy, nejen v nás, ale také ve vnějším světě. Bez prány nemůže existovat žádný život.
V lidském těle se prána rozděluje do pěti různých vnitřních energií, kterým se říká vájy. Každá z nich plní jiný úkol a působí v odlišných oblastech těla.
Pomocí ásan, dechových cvičení a meditace budeme vájy prozkoumávat, a můžeme tak získat praktické zkušenosti s jejich vlivem.

Pět večerů se budeme společně věnovat jednotlivým energiím a budeme pozorovat, jak každá z nich ovlivňuje tělo, dech a také vnitřní stav. Pomocí bandh (zámků) se naučíme vájy jemným způsobem povzbudit nebo je zklidnit a řídit. To nám umožní přinést větší rovnováhu a harmonii nejen do naší jógové praxe, ale také do našeho každodenního života.
Kurz je otevřený pro začátečníky i pokročilé studenty a bude vedený v Češtine i v Angličtině, dle potřeby učastníků.

 • pondělí, 23. – pátek, 27.8.2021, každý večer 19.00 – 21.30 h ,Studio Element, Opletalova 27, Praha 1
 • Cena: 2200,- Kč

Můžete se přihlásit emailem nebo SMSkou.

Již proběhli:

Celodenní workshopy Jógy a Pránájámy 2018/19 ke konceptu pěti kóš v józe „Od hmoty k blaženosti“

Koncept „pancha kosha“, neboli pět plášťů, který vychází z Upanišad, představuje pojem, že člověk je daleko víc než jen jeho tělo a emoce. Kóši si můžeme představit jako různě zahalené, jednu přes druhou. Vedou od nejhrubší vrstvy k nejvnitřnější esenci člověka.
Každý workshop se bude věnovat jedné kóše a pomocí cvičení ásan, pránájámy a meditace ji budeme zkoumat a uskutečňovat. Uvidíme, jak jsou provázané a jak se navzájem protínají. To nám nabízí možnost se vyvíjet na jógové cestě tak, abychom mohli lépe pochopit sami sebe i ostatní a abychom se cítili více propojení se světem, ve kterém žijeme.

Cyklus 2018/19 zahrnuje 5 celodenních setkání. Workshopy lze navštěvovat samostatně nebo jako balíček a každý z nich zahrnuje teorie, fyzické či dechové cvičení, relaxaci a meditaci.

 • Workshopy se konají ve Studiu ELEMENT, Opletalova 27 (ve dvoře), Praha 1, vždy od 9.30 – 16.30 h. Cvičí se 2,5 h dopoledne a 2,5 h odpoledne a mezitím je přestávka na oběd.
  Kurzy jsou otevřený pro začátečníky i pokročilé studenty a budou vedený v Češtine i v Angličtině, dle potřeby učastníků.
 • Cena: 950.- Kč za jednotlivý workshop a 4250.- Kč za celý balík.
 • Lektoři: Katrin Köhler a Steffen Böhme. Steffen je lektor z Německa s dlouholetou praxí. Učí na škole Jógy v Drážďanech, také v rámci lektorského vzdělávání.
 • Další informace a přihláška e-mailem nebo telefonicky +420 603 360 554.

Annamaya kosha – 6. října 2018
Tato prvni koša tvoří hmotné tělo a představuje náš materiální aspekt. Fyzické tělo je naše kotva ve vnějším světě a je zároveň nádobou pro všechny ostatní kóši. Dojmy a pocity, které pocházejí z těla, naplňují obvykle dost velkou část naší mysli. Fyzická pohoda nebo bolest výrazně ovlivňuje náš vnitřní stav. Pomocí jógových ásan cvičíme flexibilitu, vytrvalost i relaxaci a takto tvoří zdravé a vitální tělo předpoklad pro dobré fungování všech ostatních kóš.
Pránamaya kosha – 1. prosince 2018
Druhá vrstva je energetické tělo. Životní energie se v józe nazývá „prána“ a v nás se vyjadřuje hlavně přes dech. Prána zajišťuje, že se všechny životní procesy v nás řídí smysluplným způsobem. Tato koša souvisí také úzce s našemi potlačenými emocemi. Pomocí různých fyzických cviků a dýchacích technik můžeme uvolnit bránici a s tím možna i potlačené emoce, dech se prohloubí a přijímáme více prán.
Manomaya kosha – 26. ledna 2019
Třetí kóša zahrnuje část činnosti naší mysli, především tu, která identifikuje smyslové dojmy z vnějšího světa, ale také oblast, v níž se vytvářejí slova, koncepce, myšlenky a obrazy. Vrstva třetí kóši proniká do každé buňky a má aktivační, paralyzující nebo vyrovnávací účinek na celý organismus, v závislosti na tom, co si zrovna myslíme. Pomoci ásan a meditace můžeme pozorovat, jak naše myšlenky vzniknají a zjišťujeme, že máme často svobodu se rozhodovat jak a co myslíme.
Vijnanamaya kosha – 23.brezna 2019
Ctvrtá koša je také součástí mentální aktivity, ale zahrnuje schopnost vytvářet abstraktní myšlenky a pojmy. Tady se nachází vyšší inteligence a intuice. Přátelství, respekt, láska a soucit, zde má své kořeny. Z této košy můžeme pochopit izolační vliv mnoha pojmů, hodnocení nebo výpočtů na naše vnímání. Rozvíjíme přes meditaci kvalitu všímavosti a díky ní můžeme najít hlubší pochopení, které nepochází z mysli, ale ze srdce.
Anandamaya kosha -18. května 2019
Anandamaja koša je posledním závojem, který zakrývá podle jógové filozofie naše nejniternější jádro. Tohoto stavu blaženosti a vnitřní radosti nelze dosáhnout žádnými technikami nebo cvičením, můžeme jen připravit podmínky, aby se uskutečnilo. Podle konceptů kóši je i pátá kóša už v nás. Nemusíme o ni usilovat, potřebujeme ji jen odhalit a cesta k anandě vede přes realizaci všech vrstev ostatních koš.

Význam bandh v jógové praxi – celodenní workshop

Bandhy, tzv. uzávěry různých míst v těle, hrají v praxi hatha jógy významnou roli. Mají vliv na držení těla, ovlivňují dýchání a proud energie v těle. Během tohoto workshopu se seznámíme se třemi hlavními bandhami, s mula bandhou, uddijana bandhou a džalandhara bandhou v teorii a v praxi. Prozkoumáme a budeme pozorovat jejich význam v asánách (fyzické pozice), na dýchání a na naše vnitřní bytí.

Kurz je otevřený pro začátečníky i pokročilé studenty a bude vedený v Češtine i v Angličtině, dle potřeby učastníků.

 • Cvičíme 2,5 h dopoledne a 2,5 h odpoledne a mezitím je přestávka na oběd.
 • Neděle, 23.04.2017, 9.30 – 16.30 h, Studio ELEMENT, Opletalova 27, Praha 1
 • Cena: 850,- Kč (bez oběda)

Rozvíjení vnímavosti a soucitu prostřednictvím meditace

s Yesche Udo Regel

Když je někdo soucitný, znamená to, že jeho srdce a mysl jsou otevřené utrpení, bolesti a neštěstí jak vlastnímu, tak ostatních lidí. Také to znamená umět vyjádřit soucit, tato schopnost může být velmi užitečná a prospěšná.
V tomto semináři se naučíme základy praxe všímavosti a rozšíříme ji rozvíjením soucitu. Základem jsou praktiky, které otevírají srdce a kultivují přívětivost, v buddhismu například Mettá (milující laskavost) a Tonglen (přijmout utrpení a vysílat soucit).
Patří mezi ně tiché posezení, vizualizace a recitování jednoduché mantry. Najít zdroj laskavosti a uzdravení v sobě samém, je základem, v němž může tato meditace spočívat.

Yesche U. Regel už učí metody meditace a buddhismu více než 20 let. Předtím prožil 16 let jako ordinovaný buddhistický mnich a během toho pomohl vybudovat v Německu různá meditační centra.
Studoval s tibetskými učiteli a dokončil tříletý meditační retreat. V současné době vede centrum pro meditaci v Bonnu v Německu. (www.paramita-projekt.de)

 • 30.9.-2.10.2016, pátek, 19.00 – 21.00 h (úvodní přednáška), sobota, 10.00 – 18.00 h, neděle, 9.00 – 13.00 h (Je také možné navštívit pouze páteční přednášku)
 • Studio ELEMENT, Opletalova 27, Praha 1
 • Cena: 2800,- Kč (úvodní přednáška: 450,- Kč)
 • Registrace a více informací: Katrin Köhler

Okamžik mezi minulostí a budoucností – celodenní cvičení

Jógové cvičení a také práce s dechem (pránájáma) nás může naučit postup, jak i v situacích napětí nebo stresu najít vnitřní klid.
Tenhle workshop se bude věnovat cvičením, která nám pomohou vyrovnat vnitřní energii a možna občas najít i chvíli, ve které jsme v daném momentu tak zklidněni, že čas mizí a úplně plyneme v přítomnosti.

Kurz je otevřený pro začátečníky i pokročilé studenty.

Část cvičení bude učit Steffen Böhme. Steffen je učitel jógy z Německa s dlouholetou praxí.

 • Cvičíme 2,5 h dopoledne a 2,5 h odpoledne a mezitím je přestávka na oběd.
 • Sobota, 24.01.2015, 9.30 – 16.30 h, Studio ELEMENT, Opletalova 27, Praha 1
 • Cena: 850,- Kč (bez oběda)

Ostrovy bezčasí

Kdo nezná tenhle stav – když je tělo plné napětí, vyčerpané a zároveň se hlavou honí spousta myšlenek, které nelze zapudit. Třeba po dnech plných schůzek, kdy práce a rodina navíc kladou protichůdné požadavky a celou dobu jsme vystaveni bezpočtu podnětů.

Jógové cvičení a také práce s dechem (pránájáma) nás ale může naučit postup, jak i v situacích napětí nebo stresu najít vnitřní klid. S trochou praxe nám pomůže najít cestu ven z tohoto koloběhu a objevit vnitřní „ostrovy bezčasí,“ po kterých můžeme všechny úkoly jasněji a snadněji zvládat.
Tenhle workshop se bude věnovat cvičením, která nám pomohou vyrovnat vnitřní energii a možna občas najít i chvíli, ve které jsme v daném momentu tak zklidněni, že čas mizí a úplně plyneme v přítomnosti.

Kurz je otevřený pro začátečníky i pokročilé studenty.
Část cvičení bude učit Steffen Böhme. Steffen je učitel jógy z Německa s dlouholetou praxí.

 • Cvičíme 2,5 h dopoledne a 2,5 h odpoledne a mezitím je přestávka na oběd.
 • Sobota, 26.4.2014, 9.30 – 16.30 h, Studio ELEMENT, Opletalova 27, Praha 1
 • Cena: 780,- Kč (bez oběda)